Pazaryeri

Pazar yeri projesi ile alıcı birden çok satıcı grubundan alışveriş yapabilecek, sonrasında ilgili ürünlerin ödemelerini gerçekleştirebilecek ve yapılan ödemeler ise satıcı gruplarına kolayca aktarılabilecektir.
Pazaryeri projesi kapsamında; üye işyerlerinin kullanacakları servisler için hazırlanmış entegrasyon Api yardım dokümanıdır.
BAĞLANTI ADRESLERİ

GERÇEK ORTAM

Ayrıca iletilecektir.

TEST ORTAM

https://test-dmz.param.com.tr/turkpos.ws/service_turkpos_test.asmx?wsdl

Not: Kart saklama, Kart Saklama Listesi, Saklı Kart Silme ve Ödeme metotlarına https://dev.param.com.tr/tr/api linkinden ulaşılabilir.

Test Parametre Değer
CLIENT_CODE 10738
CLIENT_USERNAME Test
CLIENT_PASSWORD Test


SÜREÇ AKIŞLARI

4.1 Pazaryeri Alt Üye İşyeri İşlemleri

  • Pazaryeri_TP_AltUyeIsyeri_Ekleme metodu ile üye işyerine ait bilgiler tanımlanır. Param tarafında; Pazaryeri’ne ait 6371 ile başlayan Pos hesabı olması gerekmektedir. Aynı üye işyeri bir defa tanımlanır.
  • Pazaryeri_TP_AltUyeIsyeri_Guncelleme metodu ile ekli olan Alt üye işyeri bilgileri güncellenebilir.
  • Pazaryeri_TP_AltUyeIsyeri_Liste tüm adımlarda alt üye işyeri sorgulaması yapılabilir.

4.2 Sipariş Ödeme ve Sipariş ve Ödeme İptal / İade işlemleri

  • https://dev.param.com.tr/tr/api/sha2b64 adresinde yer alan SHA2B64 metodu çalıştırılarak Islem_Hash değeri üretilir.
  • Islem_Hash parametresi değeri kullanılarak;Satış-3D Pay / NS / Satış-3D Model / NS / MasterPass ile Ödeme / Döviz İle Ödeme / Kart Saklamalı Ödeme / BKM Express ile Ödeme metotlarından herhangi biri ile ödeme işlemi başlatılır. Sipariş Tutarı Pazaryeri hesabına transfer olur.
  • Ödeme işleminin başarılı olması ile Pazaryeri_TP_Siparis_Detay_Ekle metodu çalıştırılarak; daha önceden kaydedilen alt üye işyeri, Ödeme metotlarından dönen Islem_ID ve komisyonu kesilmiş net tutar bilgileri gönderilir.
  • İşlemler iptal veya iade edilmeyecek ise Pazaryeri_TP_Siparis_Onay metodu çalıştırılarak; sipariş onaylanarak, vade günü geldiğinde ilgili tutar Alt Üye işyerinin tanımlı IBAN’ına transfer edilir.
  • İşlemler iptal veya iade edilecek ise Pazaryeri_TP_Siparis_Detay_Ekle veya Pazaryeri_TP_Siparis_Onay işlemlerinden sonra Pazaryeri_TP_Iptal_Iade metodu çalıştırılır. Ödemeyi yapan kullanıcı kartına tutar iadesi yapılır.
  • Pazaryeri_TP_Islem_Sorgulama metodu her adımda çalıştırılabilir.


METOTLAR

Aksi belirtilmedikçe metotlara gönderilecek tüm parametreler zorunlu alandır. Web Servis metotlarında ST_WS_Guvenlik nesnesi ile güvenlik kontrolü yapılmaktadır. ST_WS_Guvenlik nesnesinin, aşağıdaki bilgiler ile geçilebilmesi için ayrıca sunucu IP Adresi (birden fazla IP Adresi mevcut ise IP Adres Blokları) veya web site adresinizi tarafımıza göndermeniz gerekmektedir

ST_WS_Guvenlik nesnesi:

Aşağıdaki bilgiler, entegrasyon işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra iletilecektir. Bu aşamaya kadar Madde 3 deki test bilgilerini kullanabilirsiniz.

Parametre Zorunlu Tip Uzunluk Açıklama
CLIENT_CODE * Integer 5 Terminal ID, tarafımızdan iletilecektir.
CLIENT_USERNAME * String max 16 Kullanıcı adı, tarafımızdan iletilecektir.
CLIENT_PASSWORD * String max 11 Şifre, tarafımızdan iletilecektir.


TEKNİK DESTEK KONULARI

Entegrasyon konusunda yaşadığınız teknik sorunlar hakkında [email protected] adresine tüm destek taleplerinizi iletebilirsiniz.